מנשא פיזיולוגי או לא פיזיולוגי, זאת השאלה

עודכן ב: פבר 14

השימוש במילה פיזיולוגי נפוצה מאוד כשמדובר בחיפוש אחר מנשא נח שתומך בפיזיולוגיה ובהתפתחותו התקינה של התינוק. אבל למה בדיוק הכוונה ואיך יודעים אם מנשא הוא פיזיולוגי או לא? ראשית נדייק את המינוח: כשמדובר במוצר, יש להשתמש במונח ארגונומי ולא פיזיולוגי. בהליך שיווקי מבריק, החברה המובילה כיום בשוק אף השתמשה במילה ארגונומי לשם המותג שלה. אז מהו בעצם מנשא ארגונומי? פרוש המילה ארגונומיה (מיוונית: ארגו = עבודה, נומוס = חוק) הוא מדע העוסק בחקר הממשק ויחסי הגומלין שבין בני אדם לסביבה, למוצר ולחלקים אחרים במערכת. הארגונומיה מיושמת באמצעות עיצוב, אשר נועד לשפר את הנוחות לאדם המשתמש, לשמור על בריאותו ולהגביר את התפוקה מהמערכת או המוצר אותם הוא מפעיל. ארגונומיה היא הנדסת אנוש פיזיולוגית, ובעלי המקצוע שמתמחים בה הם כאלה שמתעסקים בתכנון מוצרים עבור בני אדם- אדריכלים, מהנדסים ומעצבי מוצר.

אז איך יודעים אם מנשא מסויים לתינוק הוא ארגונומי? מנשא ארגנומי הוא מנשא בטוח, שאינו פוגע בבריאותו, בהתפתחות התקינה של התינוק ונח לשימוש, הן לתינוק והן למבוגר הנושא אותו. תכנון מנשא ארגונומי אינו פשוט כלל מאחר ובעיקר בשנה הראשונה לחייו של התינוק, שזה הזמן העיקרי בו משתמשים במנשא, משקלו, גודלו, הצרכים ההתפתחותיים שלו והיכולת הפיזיומטורית שלו משתנים בקצב מהיר מאוד. כלומר, מנשא ארגונומי לתינוק צריך להתאים לתינוק בזמן שהשינויים המהירים האלה קורים. בנוסף לכך, מנשא שהוא ארגונומי צריך להתאים למבוגרים בעלי מידות ומבני גוף שונים, בין אם הן נשים ובין אם הם גברים. התכנון הארגונומי נעשה מורכב אף יותר, כשמדובר במנשא המאפשר גם שימוש קידמי וגם שימוש אחורי, זאת מאחר ומבנה הגוף שלנו וכיוון הנעת איבריו שונים בתכלית מלפנים ומאחור.

ארגונומיה לתינוק בשנים האחרונות מדובר רבות על מנח רגלי התינוק במנשא, אשר משפיע על התמיכה הארגונומית באגן שלו. מחקרים הראו כי שימוש במנשאים בהם רגלי התינוק תלויות כלפי מטה (בדומה לתלייה ברתמת מצנח), בעיקר בחודשים הראשונים בהם מתפתח מפרק הירך, עלול להעלות את הסיכוי ל Hip dysplasia. לכן, חשוב שבמנשא ארגונומי תהיה תמיכה טובה לירכיים, בהתאם לשלב ההתפתחותי של התינוק. מיד לאחר הלידה, חשוב שהמנשא יאפשר לשאת את התינוק כשרגליו בתנוחת רגלי צפרדע (M), הטבעית והאופיינית לשלב זה. פישוק רחב עלול להיות אגרסיבי מידי לתינוק שרק נולד, אבל בסביבות גיל חודשיים-שלושה ניתן לעבור לנשיאה בפישוק באופן שממקם נכון את ראש עצם הירך במפרק. תמיכה ארגונומית בפישוק צריכה לאחוז את רגליו של התינוק/ הפעוט עד לחלק האחורי של בירכיו באופן שמאפשר לו לכופף אותן. חשוב לציין כי אמנם תנוחת הפישוק מזכירה תנוחת ישיבה, אך במידה והתינוק אינו מסוגל עדיין לשבת באופן עצמאי, אין לשאת אותו במנשאים בהם יש סוג של מושב, מפני שתחתית רצפת האגן סופגת את משקל גופו של התינוק כשהיא עוד לא בשלה לכך.

מנח רגלי התינוק הוא חשוב, אך ישנם עוד מספר פרמטרים שיוצרים מנשא ארגונומי . התינוק האנושי נולד במצב של פלקסיה פיזיולוגית, כלומר איבריו רפויים ומכונסים ועמוד השדרה שלו רך ומעוגל (בצורת האות C). מנשא ארגונומי שמתאים לשלב זה צריך לתמוך בגופו הרך של התינוק ולאפשר את התעגלות גבו, אך מצד שני לא להגביל את תנועתו בכדי שיוכל לפתח את שריריו ואת יציבתו בהדרגה, עד לצורת האות S בסיום ההתפתחות, סביב גיל 12-18 חודשים (עם ביסוס הליכה יציבה).

תמיכת ראש ארגונומית היא תמיכה אשר מצד אחד מאפשרת לתינוק להניע ולסובב את ראשו מצד לצד, אך מצד שני "שומרת" שראשו לא ישמט לאחור או לצדדים, גם כשהוא צעיר ושרירי הצוואר שלו עדיין לא מפותחים אבל גם כשהוא גדול יותר ונרדם במנשא. פתרונות כמו קיבוע הראש של התינוק בזמן שינה כשראשו מוטה לצד אחד בעזרת המנשא או קפוצ'ון (hoody ) הם אינם פיתרונות ארגונומיים ואף אינם מומלצים ברמה הבטיחותית מפני שהם מסתירים את פניו של התינוק. במנשא ארגונומי צריכה להיות לתינוק יכולת להזיז את ידיו בחופשיות, להושיטן החוצה, לקרב אותן למבוגר הנושא אותו או אל גופו ופניו שלו. באופן זה הוא מודע ולומד להכיר ולהפעיל את קצוות גופו. השחלת ידי התינוק לפתחים יעודיים, או קיבוע רצועת הכתפיים של התינוק ע"י המנשא, הם חסרון ארגונומי.

ומה עם הקשר של התינוק לסביבה ולהורה הנושא אותו? מנשא ארגונומי צריך לאפשר לתינוק את רמת התקשורת המתאימה לשלב ההתפתחותי שלו עם ההורה הנושא אותו, עם הסביבה שלו ובהתאם לצרכים הריגעיים שלו. התקשורת עם ההורה הנושא חשובה בכל גיל, השאלה היא באיזו מידה. ברור שבנשיאה קידמית כשפני התינוק מופנות כלפי ההורה, רמת התקשורת עם ההורה היא הגבוהה ביותר. תנוחה זו היא המתאימה ביותר לתינוק צעיר או לתינוק במצוקה (עייף מאוד, חולה, עצבני). במקביל חשוב שגם בנשיאה קידמית תהיה לתינוק יכולת לראות מה קורה סביבו. במנשאים רבים קיימת אפשרות לשאת את התינוק מלפנים, כשהוא פונה כלפי חוץ, כך שיוכל לחוות את הסביבה. תנוחה זו מיועדת לתינוקות בשלב בו הם מתעניינים בסביבתם אבל תנוחה זו אינה ארגונומית מכמה סיבות: כאשר התינוק נישא כשפניו החוצה, תמיכת הראש של המנשא מנוטרלת, גב התינוק מקבל הקשתה הפוכה לכיוון הטבעי שלו בשל התליה וההצמדה הגבית לגוף ההורה, התינוק חשוף לגרויים חיצוניים ללא כל הגנה ויכולת לסנן או למנן אותם. בנוסף לכך, מנח רגלי תינוק הוא בעייתי- במידה והרגליים שמוטות מטה, התנוחה אינה מומלצת למפרק האגן של התינוק. בשנים האחרונות, קיים פיתרון לתנוחת רגלי התינוק במנשאים רבים, באופן שהתינוק "יושב" כשגבו להורה ורגליו מושטות קדימה בתנוחת ישיבה. פיתרון זה אמנם משפר את נושא מנח הירכיים במפרק האגן, אך יוצר בעיה חדשה והיא הרחקת מרכז הכובד של התינוק מההורה וכתוצאה מכך, הכבדה גדולה על גב ההורה. האם קיימת תנוחה ארגונומית שתספק תינוק סקרן? בהחלט כן. נשיאה גבוהה וצמודה על הגב כשרגלי התינוק חובקות את מותני ההורה בפישוק היא הפתרון הארגונומי האידאלי, גם לתינוק הסקרן וגם למבוגר הנושא אותו. תינוקות נישאים על הגב מקידמת דנן ולמעשה בכל התרבויות האנושיות שנוהגות לשאת את צאצאיהן. כאשר התינוק ממוקם גבוה על הגב הוא יכול לראות ולחוות את הסביבה והפעילות היומיומית תוך שהוא נישא על ההורה. ההורה לעומת זאת, יכול להמשיך בשגרת יומו ולבצע כמעט כל פעולה כשחזית גופו פנויה. הנשיאה על הגב בטוחה יותר במובנים רבים, ומיקום גבוה וצמוד על הגב הוא הדרך הבריאה והארגונומית ביותר לנשיאת משקל ע"י ההורה. מנשאי הגב המוכרים ביותר הם בעלי הקונסטרוקציה מפלסטיק או מאלומיניום. מנשאים אלה משמשים בעיקר לטיולים ומלבד היותם מגושמים מידי לשימוש ביתי או יומיומי, הם ממקמים את התינוק שלא בצמידות לגוף ההורה כך שמשקלם (הגדול ממנשא ללא קונסטרוקציה) מיטלטל ומכביד תוך כדי הליכה. כלומר, למרות התמיכה ומערכת הגב והמותן המשוכללת הם הרבה פחות ארגונומיים ממנשאים רכים שמאפשרים נשיאה על הגב.

חגורת מותן רוב המנשאים כיום מאפשרים הן שימוש קידמי והן שימוש אחורי. למנשאים אלו יש לרוב חגורת מותן, בדומה למנשאי הגב ותרמילי המטיילים הגדולים. חגורת המותן אמורה לתת פתרון ארגונומי להורה הנושא בכך שהיא מורידה חלק גדול מהעומס שנוצר על הכתפיים- למותניים. אבל, אליה וקוץ בה, במנשאים רבים בעלי חגורת מותן התינוק יושב ממש על חגורת המותן כך שהוא ממוקם נמוך מאוד על גב המבוגר. מיקום זה אינו ארגונומי ומכביד על הגב התחתון והאגן, במיוחד בזמן הליכה אינטנסיבית. מיקום גבוה בנשיאת משקל על הגב הוא המיקום הארגונומי הנכון בגלל שהוא מחלק את העומס על עמוד השדרה לאורכו ולא מעמיס רק על חלקו התחתון. לנשיאה הנמוכה יש עוד חסרון, היא מגבילה את שדה הראיה של התינוק הנישא. שיטת הלבישה לבסוף, יכול להיות שיש לנו מנשא ארגונומי שמאפשר נשיאה קידמית להתחלה ונשיאה אחורית כשמשקל הילד גדל והוא מותאם לגופנו בצורה מושלמת. אבל, צורת הלבישה שלו מסובכת. כשמדובר בנשיאה על הגב, ההעמסה של התינוק מסובכת יותר ועלולה להיות גם מסוכנת. מנשא שהוא ארגונומי, מתוכנן כך שפעולת הלבישה שלו תהיה "קלה להפעלה" ובטוחה, הן מלפנים והן על הגב.

בשל המורכבות בתכנון מנשא שיענה על כל הצרכים הנ"ל, אין כיום כמעט אף מנשא שיכול לתת מענה ארגונומי מושלם ולשמש לאורך כל התקופה בה יש לנו ואו לילדינו צורך במנשא. מנשא Cococho הוא מנשא קידמי ואחורי שמספק פתרון ארגונומי שלם מיום הלידה של התינוק ועד לגיל 3-4, בו לרוב כבר אין צורך במנשא. צורת הלבישה של מנשא Cococho היא פשוטה ובטוחה גם על הגב, והיא מאפשרת, למי שמעוניין בכך, להעביר את התינוק לגב כבר בשלב בו הוא מחזיק היטב את ראשו. המנשא פותח ע"י מעצבות מוצר מקצועיות שהן גם אמהות מנוסות בשימוש במנשאים ובהתייעצות עם אנשי מקצוע מתחום האורטפדיה, פיזיוטרפיה התפתחותית, ליווי התפתחותי וכירופרקטיקה.

© אין להעתיק לשכפל או להשתמש במאמר או בחלק ממנו ללא אישור בכתב מקוקוצ'ו.